Suoraan sisältöön
Suomen ulkoasiainministeriö

Suomen suurlähetystö, Lontoo: Suomi Britanniassa: Suomi-koulut

SUOMEN SUURLÄHETYSTÖ, Lontoo

38 Chesham Place
London SW1X 8HW
Puh. +44-20-7838 6200
S-posti: consulate.lon@formin.fi, sanomat.lon@formin.fi
English | Suomi | Svenska |  | 
Kirjasinkoko_normaaliKirjasinkoko_suurempi
 

Suomi-koulut

Suomi-koulujen päätavoite on tukea kaksikielisten lasten suomen kielen oppimista ja opettaa lapsille suomalaisia perinteitä ja kulttuuria.

Kielen opetuksen avulla pyritään tukemaan maassa asuvien, erityisesti brittiläis-suomalaisten perheiden lasten, suomalaista identiteettiä. Koulut toimivat tapaamispaikkana myös muille alueen suomalaisille ja kaikille Suomesta kiinnostuneille ihmisille.

Suomi-koulujen tavoitteena on

  • tukea suomen kielen oppimista ja opetusta kaksikielisissä perheissä
  • lujittaa suomalaista identiteettiä
  • antaa tietoa Suomesta, sen historiasta, maantieteestä ja kulttuurista
  • tarjota suomen kielen opetusta lapsille, nuorille ja aikuisille

Britanniassa on tällä hetkellä noin 20 Suomi-koulua eri puolilla maata. Näiden koko vaihtelee pienistä kymmenen oppilaan kouluista suuriin lähes sadan oppilaan kouluihin. Kaikkiaan Britannian Suomi-koulujen toiminnan piirissä lasketaan olevan noin 500 lasta, n. 200 aikuisopiskelijaa ja 70 opettajaa.

Suomi-koulujen yhteyshenkilöt

BIRMINGHAM
Anna Vines, info(at)midlandfinns.co.uk
suomikoulu.co.uk

BRIGHTON
Hanna Drummond, hlahtevanoja(at)yahoo.co.uk
Mia Glass, brightfinns(at)gmail.com
brightfinns.com

BRISTOL
Kirsti Gibbs, kirsti.gibbs(at)blueyonder.co.uk
Nick Cockin, nick(at)finlandinbristol.co.uk
finlandinbristol.co.uk

CAMBERLEY
Minna Woodward, minna.woodward(at)btinternet.com
contact(at)suomikoulu.org
suomikoulu.org

CAMBRIDGE
Hanna Winberg-Watson, winbergwatson(at)gmail.com
info(at)cambridgesuomikoulu.org.uk
cambridgesuomikoulu.org.uk 

CARDIFF
Kaisa Pankakoski, kaisapan(at)hotmail.com
Virpi Ylänne, ylannevt(at)gmail.com
suomikoulucardiff(at)gmail.com
suomikoulucardiff.org 

CROYDON
Satu Francis, satufrancis(at)gmail.com
croydoninsuomikoulu.org.uk

EAST LONDON
Katja Kinnarinen, italontoonsuomikoulu(at)gmail.com
italontoonsuomikoulu.com

EDINBURGH
Anu Huhtinen, edinburghinsuomikoulu(at)gmail.com
https://edinburghinsuomikoulu.tumblr.com/

FROME
Pia Valtanen-Amies, pianet(at)mac.com

GLASGOW
Satu Baylan, contact(at)glasgowfinnishschool.org.uk
glasgowfinnishschool.org.uk

KINGSTON-UPON-THAMES
puheenjohtaja(at)fsok.org
paaopettaja(at)fsok.org
fsok.org

LEEDS
Tero Väänänen, tero.vaananen(at)iki.fi
www.facebook.com/thefinnishschoolinleeds

LEICESTER
Kirsi Tikkanen, kirsituomo(at)gmail.com
eastmidlandfinns.org.uk

LIVERPOOL
Marja Nurmikko, marjanurmikko48(at)gmail.com
liverpoolfinns.co.uk

LONDON
Inka Mustalampi, inka.mustalampi(at)gmail.com
lontoonsuomikoulu.com

MANCHESTER
Kari Henrik Tumelius, karihenrik63(at)hotmail.com
manchesterfinns.org.uk

NEWCASTLE
Lotta Väänänen, newcastlensuomikoulu(at)gmail.com

OXFORD
Helena Simons, oxford.finnish(at)googlemail.com
Oxfordin Suomi-koulun Facebook-sivu

PORTSMOUTH
Virva Conroy, virva.martikainen(at)hotmail.com
Eeva Hack, familyhack15(at)sky.com
Finnish school in Portsmouth Facebook group

ST ALBANS
Heni Järvi, suomikoulusta@gmail.com
suomikoulu.com

Tulosta

Tämä dokumentti

Päivitetty 21.11.2017


© Suomen suurlähetystö, Lontoo | Tietoa palvelusta  | Yhteystiedot